4 důvody proč používám menstruační kalíšek

 

Poprvé jsem o existenci menstruačního kalíšku slyšela asi před pěti lety. Moje okamžitá reakce byla: “ no fůj, jak si může někdo strkat „tam dolů“ takovou věc a navíc to potom vytahovat plné krve a někam to vylévat?“ Připadalo mi to nechutné a prakticky neproveditelné. Ruku na srdce, zakrvácené vložky, nebo nacucaný tampón jsou daleko horší, než čistá krev, kterou lze navíc použít třeba na hnojení zahrádky (nemám vyzkoušeno, třeba jednou… :-)).

1. Nikde nic nečouhá, netlačí a nejde vidět

Od svých třinácti let, kdy jsem poprvé dostala menstruaci, mám averzi vůči vložkám. Menstruace se pro mě stala hrozbou, strašákem, něčím, co je stresující, protože musíte hlídat, jestli nejde vidět vložka, jestli někde něco neprotéká, věčný strach, že budete mít na zadku flek… a ať byla vložka tenká jak chtěla, pořád jsem měla pocit něčeho nepřirozeného, necítila jsem se ve své kůži.

Díky kalíšku se takových věcí už obávat nemusím. Je celý uvnitř pochvy a tak pohodlný, že o něm vůbec nevím. Jsou dny, kdy zapomínám, že nějakou menstruaci vůbec mám.

2. Je zdravotně nezávadný

Jak ráda jsem byla, když jsem zjistila, že existují tampóny. Ta úleva, že nemusím hlídat, jestli mám správně vložku. A ten pocit komfortu, který se dostavil. Bez tamponu jsem nedala ani ránu. A to i s rizikem strašáka, kterým pro mě je Syndrom toxického šoku. Tampony jsem používala řadu let a i když pro mě byly oproti vložkám naprosto luxusní, najednou mi začaly vadit. Všimla jsem si, že trpím pravidelně mykózami a to právě v období menstruace.

Kalíšek je vyrobený z lékařského silikonu, takže je pro tělo zdravotně nezávadný. U něj žádný Syndrom toxického šoku nehrozí. A navíc nevysušuje a nemá v sobě žádné chemické látky, které by ovlivňovaly prostředí v pochvě. Takže sbohem mykózy, jaká úleva 🙂

3. Šetří moji peněženku i životní prostředí

Cože, stojí tolik peněz?

Když jsem se s kalíškem setkala podruhé, bylo to v době, kdy jsem hledala nějakou alternativu místo tampónů. Nejenom, že mi začaly vadit ze zdravotního hlediska, ale navíc se mi po druhém porodu menstruace o hodně zesílila a tampóny prostě nestíhaly. První dva dny jsem měnila i co hodinu a to bylo náročné nejen na psychiku, protože jsem prakticky nemohla z domu, ale taky na množství spotřebovaných tampónů a utracených peněz za ně.

A tak jsem počítala, investice do kalíšku je jednorázová a výrobce uvádí, že jeho životnost je 10 a při správném používání až 15 let. Wow. Najednou se těch sedm stovek nezdálo vůbec moc. Protože za tampóny jsem dala měsíčně pomalu dvě stovky a tak se mi investice do kalíšku vrátila za necelé 4 měsíce. A to nemluvím o tom, že jeho používáním šetřím životní prostředí, protože nikde nic nevyhazuji.

 

4. Cyklus jako hodinky, tělo jako důkaz

Těžko říct, jestli to způsobil kalíšek nebo jen to, že jsem se díky němu dostala do větší pohody. Každopádně přesně vím, kdy mám ovulaci, kdy přijde menstruace, více jsem začala naslouchat svému tělu a tím porozuměla měnícím se náladám během cyklu. Jsem vděčná za to, že mám menstruaci, není pro mě už žádný bubák, není to tabu, nic, co bych měla skrývat a tvářit se, že není. Nejsou to ty otravné „krámy“ ani „to“, ale přirozená součást mého života, díky které vím, že jsem žena.

A už jste slyšely o volné menstruaci? Že ne? Tak vás možná zaujme tento článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *